Vücut Amino Asit Değerlerinin Önemi

Protein bedende çok sayıda metabolik mekanizmaya katkıda bulunur.Hücre sinyallemesi, tokluk, termogenez, kan glukoz düzenlemesi gibi. Bu hayati faaliyetler plazma ve hücre içi proteinlerin yapı taşı olan amino asit (aa) konsantrasyondaki miktarıyla ilişkilidir.

RDA (recommended dietary allowance) yani günlük alınması gereken miktarlar amino asit alımı için de çok önemlidir ve minumum alımıyla sağlanır.Yetişkinler iskelet kası protein sentezini tam olarak uyarmak için en az 15 g esansiyel aa ( bedende sentezlenmeyen dısardan besinle almak zorunda olduğumuz) ya da 25-30 g protein miktarı olarak ihtiyaç duyar.

En önemli uyarıcının ile LÖSİN aa olduğunu biliyoruz. Lösin, kas protein sentezini kontrol eden insülin- mTOR sinyal sisteminin önemli bir düzenleyicisidir.Çocuk ve gençlerde (< 30 yaş) proteinin eşit olmayan öğün dağılımı büyümeyi etkilemez. Lösin bu yolda ana düzenleyici değildir.Azalan hormon seviyeleri ve hareketsizlik ile ileri yaşlarda önem kazanır. Ayrıca kalsiyumun olumlu etkileri için de günde en az 1g/kg protein alınmalıdır. Buna da bakmışlar tek öğünde alınırsa (örneğin 60 g tek seferde) gençlerde etkisi farklı olmamasına rağmen yetişkinlerde proteinin anabolik (yapılandırıcı) etkisinin daha az olduğu görülmüş. Kas protein sentezi maksımumda uyarılmamış.

Kas ve kemik protein sentezini en iyi düzeyde tutmak için protein alımı önemlidir. Bu enerji dağılımı olarak yüzde cinsinden hesaplanmamalıdır. (!) Düşük kalorili beslenmede alım mıktarını azaltır! Vitamin mineral gibi günde bir kez alınarak ihtiyaç karşılanamaz. Çünkü, AMİNO ASİTLER VÜCUTTA DEPOLANMAZ..

İlk öğünde protein alımı önemlidir çünkü beden bir gecelik açlıktan sonra katabolik evrede yani yıkım durumundadır. Proteinin hemen yerine konması onarım ve diğer metabolik işlevler için acildir. Onun için 30 yaşın üzerinde olanlar ilk öğünde sadece 1 yumurta ile yada 20-25 g altında protein alarak yapılanmayı sağlayamaz, sürdüremez. Sadece kalori girdisi olur. Bu miktar protein alımı az olacağı için kas yapımını uyarmaz.

( En az 2 ve 2 yumurta ve yanına lor, mantar, sucuk/pastırma gibi başka protein kaynakları da ekleyerek öğün miktarı 20-25 g da tutmak önerilir)

İleriki yaşlarda kas kaybı (sarkopeni) problemlerini önlemek için yetişkinlerin lösinden zengin proteinli beslenmesi bu yüzden çok önemlidir ve hareketli bir yaşamla desteklenmelidir.

Bilimsel veriler, belirli amino asitlerin yetersiz beslenme ve bulaşıcı hastalığı olan insanlara takviye olarak verilmesinin bağışıklık seviyesini artırdığını, böylece hastalık ve ölüm oranlarını azalttığını göstermektedir. (Pubmed ID: 17403271)

Amino asit eksikliğinin bağışıklık fonksiyonunu bozduğu ve insanların bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini artırdığı uzun zamandır bilinmektedir.

Amino asitlerin bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri özetle:

(1) T lenfositlerin, B lenfositlerinin, doğal öldürücü hücrelerin ve makrofajların aktivasyonu;

(2) hücresel redoks durumu, gen ekspresyonu ve lenfosit çoğalması

(3) antikorların, sitokinlerin ve diğer sitotoksik maddelerin üretimi.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam