Sporcu Takviyesi Olarak; Resveratrol

Bazı bitki içerikleri ilaç etkisindedir. Fito yani bitkiden gelen anlamında Fitobesin denir ve bunlardan biri de polifenolik gruptan bir bileşik: RESVERATROL.

Aslında üzüm gibi içeriğinde bulunan bitkilerin kendilerini enfeksiyon, mantar vb hastalıklara karşı korumada kullandığı bir bileşiktir.

Resveratrol mitokondri fonksiyonlarımızı destekler, sağlığa olumlu etkileri var.

Özellikle uzun yaşam genleri sirtuinleri (SIRT1 enzimi) aktive ederek kalp ve damar sağlığını geliştirir.

Kan dolaşım dinamiklerinin geliştirilmesinde etkilidir ki, hem kalp-damar problemi olan kişilerde hem de kardiyovasküler kapasitenin önemli olduğu sporcu sağlığında resveratrolü değerli bir takviye yapar.

Mitokondriyal fonksiyon ve sayı artışı, beyin faaliyetlerini geliştirme,

Nitrit oksit döngüsünü iyileştirerek vücudun önemli bölgelerine kan akışını arttırmak, enerji artışı,

Glukoz metabolizmasını iyileştirerek (AMPK artışı) insülin direncini azaltmak

Adipoz dokuda bulunan adipositlerin daha aktif olan kahverengi adipositlere dönüşümünde etkili, özetle yağ yakımı ve yağ asitlerinin enerjide kullanımı ile endurans aktiviteye destek

Antioksidan desteği sağlaması

Bağışıklık sistemi işlevini geliştirmesi

COX 1-2 etkisiyle enflamasyon azaltıcı etkisi sporcularda takviye kullanım ile yararlandığımız diğer faydaları.

ANCAK!

Resveratrol oral (ağızdan) alındığında biyoyararlanımı yani vücut tarafından emilimi ve kullanımı son derece düşük. En etkin takviye formu günümüzde lipozomal form takviyeler. Bu formları ben de danışanlarıma içim rahat kullandırıyorum ve hızlı geri dönüşlere tanık oluyorum.

(Lipozomal takviye hücre dış yapısıyla uyumlu fosfolipid yapıdadır, mide asidinden etkilenmeden taşıdığı maddeyi bağırsaklara kadar getirip hücreye dozda azalma olmadan girmesine yardım eder. Farmasötik teknoloji gerektiren bir sistemdir, bir eczacı olarak bu konu mesleki eğitimimde olduğu için takviye kalitesi ve işe yararlılığı konularında çok özenliyim. )

Resveratrol; quercetin, kurkumin gibi diğer fitokimyasallarla da sinerjik etki gösterir. (etki artışı)

Kırmızı şarap içerek antioksidan resveratrol etkisinden yararlanmak ise üzgünüm ama bir şehir efsanesidir. Alkol her türlü sağlığa zararlıdır.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam