Soğuk Algınlığı ve Kullanılan İlaçların Egzersize Etkisi

Soğuk algınlığı ve grip mevsiminin başlaması yeni yılda sağlıklı antrenman / yarış planlarınızı etkiliyor olabilir ama bu durumla başetme şansınız var. Ancak detaylar önemli! ..

Uzmanların çoğunun ortak görüşü soğuk algınlığında düzenli egzersiz rutininize devam etmenin normal olduğu şeklinde.

Böyle bir durumda egzersiz yapmak kalp atış hızınızı artırır, kalbinizin daha çok pompa yapması sağlıklı kan akışını sağlar. Ayrıca akciğerlerinizi açar ve endorfin salınır. Tüm bunlar daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Ancak normalde olduğundan daha erken yorgun hissediyorsanız, daha tolere edebileceğiniz seviyelerde kalmanız daha uygun olacaktır.

Gerçekten konjesyon (solunum yollarında mukozal sıvı doluluğu) veya hırıltı varsa nefes darlığınız olabilir, bu nedenle egzersiz yoğunluğunun azaltılması önerilir.

Şiddetli yorgunluk veya kontrolsüz öksürük, dinlenme zamanının işaretleridir.

Dışarda soğuk, kuru havada egzersiz yaparken nefes almakta zorlananlar olabilir, bu durumda egzersizler iç mekanda yapılmalı, yine soğuk algınlığı ile sıkışma hissi olan yüzücüler nefes almakta daha fazla zorluk çekebilir ve havuzdaki klor bu tıkanıklığı daha da kötüleştirebilir.

Gastrointestinal (bulantı-ishal) problemi olanlar koşu gibi aktivitelerde sorun yaşayabileceklerinden kendilerini daha iyi hissedene kadar erteleyebilirler.

Uzmanların vurguladığı önemli bir nokta da hasta olduğunuzda yeni bir egzersiz rutini başlatmanızın uygun olmadığıdır, çünkü vücut yanıtınızı karşılaştırabileceğiniz bir temeliniz yoktur. Riskleriniz soru işaretidir.

Eğer yüksek ateşiniz varsa egzersizi durdurmanız gereken zaman gelmiş demektir.

“Egzersiz doğal olarak vücut ısısında artışa neden olur. Ateşiniz olduğunda, sıcaklığınız normalden daha yüksektir. Ateşiniz varsa, egzersiz vücut sıcaklığınızın tehlikeli seviyelere çıkmasına neden olabilir ”

Özetlemek gerekirse;

Baş ağrısı, burun akıntısı, göz yaşarması, boğaz yangısı, hafif tıkanıklık gibi durumlar egzersiz yapmanıza engel değil, kişisel olarak performans hedeflerinizi tekrar bu dönemlerde biraz aşağıya çekin ve vücudu destekleyin.

Ancak göğüsten gelen öksürük, ateş, karın ağrısı, ishal-bulantı durumları, yaygın kas ağrıları varsa tamamen kendinizi istirahate ve iyileşerek güç toplama moduna alın.

45 dk ve üstü yapılan, kalp atış hızını anlamlı ölçüde yükselten egzersizler vücut kortizol seviyelerini de arttıracağından, sağlıklıyken bununla baş edebilen vücudun hastayken mücadele zorunda kalması durumu kötüleştirebilir.

45 dakika altındaki hafif egzersizler bağışıklık sisteminizi uyararak hastalığı daha hızlı atlatmanıza yardım edecektir.

Kapalı spor salonu ortamları ve grup egzersizlerinde özellikle hapşırma, öksürme gibi durumlara maruz kalmama adına özen göstermek ve belki de okula alınmayan hasta öğrenciler gibi spor salonundaki eğitmenlerin de ortamdaki hasta sporcuları uzaklaştırmaları toplum sağlığına katkıda bulunacaktır. Aynı şekilde bu sınırlama hasta olarak egzersizine devam etmek isteyen kişilerin de yararına olacaktır.

Şimdi bir de genel anlamda soğuk algınlığı ilaçları kullanıyorsanız bu durumda egzersiz durumunuza etkileri ne olur onlara bakalım.

Halk arasında üşütme dediğimiz hafif burun-boğaz yangısı, halsizlik, göz yaşarma, tıkanıklık, biraz öksürük gibi soğuk algınlığı belirtileri ile doktor / eczacınıza başvurdunuz ve size uygun bir soğuk algınlığı ilacı aldınız.

Bu tarz ilaçlar iyileşme sürecinizde yukarda saydığım hissettiğiniz semptomlarınızı gidermeye yönelik sizi rahatlatırlar. Bu ilaçlar içersinde anti-allerjik ve dekonjestan dediğimiz solunum yollarınızdaki sıvı birikim ve doluluğu gideren maddeler, öksürük kesici maddeler ve çoğunlukla beraberinde ağrı kesici maddeleri kombine içeren sprey, şurup, tablet, kapsül vb formunda dozaj kullanımlarıdır. İlaç etken maddesi sentetik olarak değil, bitkisel içerik olduğu size söylenen ve aldığınız soğuk algınlığı için kullanılan ürünlerin hepsi aynı mekanizmalar üzerinden semptomlarınızı iyileştirir. Dolayısıyla ister sentetik ilaç, ister bitkisel olsun soğuk algınlığınız için kullandığınız bu maddeler egzersiz yanıtlarınızı etkileyecektir.

Semptomlarınız arttı ve soğuk algınlığı ilacı almak ihtiyacı hissettiniz;

Bazı soğuk algınlığı ve grip ilaçları (psödoefedrin içerenler ) santral sinir sistem etkileriyle beyninizi biraz sisli hale getirebilir ( brainfog – hafıza, fokuslanma problemi ), bu da sakatlanma riski yaratabilir – bu nedenle uzmanlar bu etkilerin altındayken birkaç gün egzersiz arası vermenin en iyisi olduğunu söylüyor. OTC /soğuk algınlığı ve grip ilaçlarının tümünün sedatif (sakinleştirici) özellikleri vardır. Refleks ve reaksiyon hızınızı düşürür. Ayrıca, bu dekonjestanları almak kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı artırabilir, bu da sizi çarpıntı veya diğer kardiyovasküler sorunlar riskine sokabilir. Egzersizle nabzınız artar ve bu ilaçların alımına çok dikkat edilmelidir.

Alerji hapları / Antihistaminikler

Soğuk algınlığı ilaçların içersinde bulunabilir veya doktorunuz ayrı reçeteleyebilir. Geniz akıntınız, solunum yolları şişliği, hapşırma, akıntı vs şikayetlerinin giderilmesini sağlar. Alerji ilaçları iki sınıfa ayrılır: sedasyon yapanlar ve yapmayanlar (halk arasında uyutan, sakinleştiren anlamında )

Sadece doğru ilacı seçmeye dikkat edin. Eczacınızla egzersiz durumunuzu konuşarak sizi uyutup- yatıştırmayacak bir allerji hapı isteyebilirsiniz. Egzersiz yapmayı planlıyorsanız, loratadine , feksofenadin veya setirizin gibi uykulu hal yaratmayan birini alın. Aksi takdirde, allerji haplarının bir kısmının yarattığı uykulu yan etkileri ile egzersiz durumunda risk yaratırsınız. Konsantrasyon, odaklanma, refleks hareketleri sekteye uğrar.

Ağrı kesiciler

Antrenmandan önce (soğuk algınlığı ilacı içinde veya ayrı ) ibuprofen veya asetaminofen gibi bir ağrı kesici almak kesinlikle ağrı veya kas yorgunluğunu geçmenize yardımcı olabilir. Ancak soğuk algınlığı veya grip nedeniyle ağrı kesiciler alıyorsanız, dinlenmeniz daha iyi olabilir, sakatlık durumunu maskeleme, normal ağrı ve gerçek yaralanma arasında ayrım yapamama gibi olası fiziksel problemlerden kaçınılmış olur. ( Uyarı: soğuk algınlığı olmasa bile antrenman öncesi ağrı kesici kullanımı alışkanlık haline getirilmemelidir.)

Öksürük ilacı

Öksürük ilacı kullanmak zorundaysanız muhtemelen hiç egzersiz yapmamanız gerektiğini söyleyen uzmanlar “Soğuk algınlığı ve grip ilaçları gibi, öksürük ilaçlarının çoğunda psödoefedrin veya dekstrometorfin gibi bir veya birkaç dekonjestan bulunmasını” risk etkeni olarak vurgular. Bu maddelerin alımıyla sendeleme- sersemleşme durumlarının artması egzersiz yapan kişide yaralanma risklerini arttırır. Dekstrometorfin içermeyen öksürük ilaçlarının, reçete edildiği şekilde alındığında egzersiz üzerinde herhangi bir etkisi olmayacaktır.

Egzersiz rutinine devam etmek isteyenlerin doktor reçetesiyle veya eczaneden alacağı soğuk algınlığı ilaçlarında bu olumsuzlukları yaşamaması için daha dikkatli olması gerekiyor. Bireysel durumunuz ve sizin için en uygun medikasyon değerlendirmesi için Spor Eczacılarından yardım alabilirsiniz.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam