Koşunun Mental / Psikolojik Yararları

Koşmak depresyonu engeller. Egzersiz yapan vücutta salgılanan ENDORFİN kimyasalları enerji vericidir, iyi hissettirir, ağrı kesicidir.

SEROTONİN salgılanır, modu yükseltir. Anksiyeteyi önler. Koşarken zihniniz boşalır, ‘an’da kalırsınız. Bu da kaygı giderici etkisidir.

DOPAMİN salgılanır, motivasyon, fokuslanma yükselir, öğrenebilme kabiliyeti artar.

beyin büyüme hormonu BDNF’ yi arttırarak hafızayı iyileştirdiği, yeni sinir hücreleri oluşmasını tetiklediği ve beyindeki atıkları temizlediği çok defa kanıtlandı.

Uyku kalitenizi iyileştirir. Sabah erken koşanlarda akşam MELATONİN salgılanması daha erken başlar, uykuya geçiş kolaylaşır.

Özgüven vericidir. Düzenli koşu hayatı zaman ayırma ve emek gerektirir. Bu kontrolün verdiği his dışarıya pozitif yansır ve yaşam şeklini etkiler.

Hedefler belirlemek ve ilerlemek itici bir güçtür. Sabah erken yataktan kaldıran, hedef için yapılanlar, verilen emekler bu uyarıcı motivasyonun sonucudur.

İstikrarlı biçimde yapılan her türlü egzersiz fiziksel ve ruhsal sağlık açısından faydalı ancak yıllardır yapılan çalışmalar aerobik egzersizlerin beyin sağlığını korumak açısından en faydalı egzersiz türü olduğunu gösteriyor. Aerobik türünü faydalı yapan şey ise vücuda çok fazla oksijen girişini sağlıyor olması.

Aerobik egzersizler vücudun kendi ağırlığı ile yapılan ve büyük kas gruplarını çalıştıran yüzme, koşu, bisiklete binme gibi egzersizleri kapsar. Aerobik egzersizlerde kalp atış hızı yükselir ve vücut çok fazla oksijen yakar.

Bilişsel fonksiyonlar, duygudurum gelişir. Bunda yukarda bahsedilen hormonların daha çok salgılanması etkendir.

Pandemi döneminde elimizden geldiğince haftada 3-4 gün (en az 45 dk) veya haftada en az 150 dk toplam önceliği açık hava egzersizlerine vermek çok değerli.

Hem #bağışıklık hem sağlıklı fizik-beyin fonksiyonları için. ( WHO- Dünya Sağlık Örgütü ve AHA- Amerikan Kalp Vakfı önerileridir)

Ekstrem dayanıklılık yüksek şiddet antrenmanların ise bağışıklığı olumsuz etkileyebileceğini hatırlatmak isterim.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam