COVID19 Sürecinde Yürüyüş / Koşu / Bisiklet Sporu Yapanlarda “Sosyal Mesafe” Neden Daha Önemli

COVID-19 salgını devam ederken sosyal mesafeyi koruyarak özellikle açık havada spora devam etmek bisiklet sürmek, yürümek, koşmak için güvenli ara genelde bilinen 1-2 metreden daha fazla olmalıdır.

Bunu bir çalışmanın sonucunda gözleme dayalı önermişler, bu etkinlikleri yaparken kişilerin birbirlerini oluşturdukları akışdan korumaları ve buna dikkat edilmesi vurgulanıyor. Yani hesaplar ara mesafeleri oldukça uzaklaştırıyor.

Hollanda-Belçika araştırması olan bu ön yayında (durumun aciliyetinden daha sonra hakemli bir dergiye verilmek üzere) spor aerodinamiği uzmanı mühendisler ve analistler, salgın sürecinde soru işaretlerini gidermek adına sporda mesafeleri açıklayıcı bir gereklilik oluştuğunu belirtmişler.

Birçok ülkenin 1-2 metre arasında uyguladığı tipik sosyal mesafe kuralı, içeride veya az rüzğarlı dışarıda durduğunuzda etkili olabilir. Ancak yürüyüş, koşu veya bisiklete geçtiğinizde daha dikkatli olmalısınız. Koşu sırasında biri nefes aldığında, hapşırdığında veya öksürdüğünde, bu parçacıklar ardındaki havada kalır. Kayan bir akış oluşur ve arkasında koşan kişi bu damlacıklar bulutundan geçer.

Araştırmacılar bu sonucu hareket (yürüme ve koşma) sırasında insanların tükürük partiküllerinin oluşumunu farklı konumlardan (yan yana, çapraz olarak birbirinin arkasında ve doğrudan birbirinin arkasında) simülasyonlarla elde etmiş. Normalde bu tip modellemeler sporcuların performansını arttırmak için kullanılır, çünkü birbirlerinin hava akımında kalmak çok etkilidir. Ancak COVID-19 salgın tehlikesi bağlamında bakıldığında araştırma sonucu ön akıştan uzak durmayı tavsiye ediyor.

Testin sonuçları bir dizi animasyon ve görselde görünür hale getiriliyor. Bir kişi tarafından geride bırakılan damlacıklar bulutu açıkça görülebilir. “Hapşıran veya öksüren insanlar daha büyük bir kuvvetle damlacıkları iterek yayarlar, ancak nefes alırken insanlar bu sefer parçacıkları geride bırakırlar”. Görüntüdeki kırmızı noktalar en büyük parçacıkları temsil ediyor. Bunlar en yüksek kontaminasyon(bulaş) riski yaratır, ancak daha hızlı düşerler. Profesör Bert Blocken’ e göre “Ama kişi o buluttan geçerken parçacıklar hala giysilerinin üzerine inebilir.”

Simülasyonlardan edinilen diğer ayrıntılara göre, sosyal mesafe gerekliliği yan yana koşarken / yürürken düşük rüzgarlı bir ortamda 2 kişi için daha az rol oynayabilir. Damlacıklar ikilinin arkasına düşer. Çapraz olarak arka arkaya konumlandırıldığında, lider olanın damlacıklarına yakalanma riski de daha küçüktür. Kontaminasyon (bulaş) riski, insanlar birbirlerinin hemen arkasında, birbirlerinin akışında olduğunda EN YÜKSEKTİR.

Sonuçta araştırmacılar şunu öneriyor;

Koşu ve yavaş bisiklet için 10 metre ve hızlı bisiklet için en az 20 metre mesafe olmalıdır. Ayrıca, birisini

Geçerken, önemli bir mesafede zaten farklı bir şeritte olması tavsiye ediliyor. ( ör: bisiklet için 20 m.)”

Bunlar kesinlikle dikkate alınacak bilgiler ve perspektif sağlasa da aslında en iyisi içerde birden fazla kişiyle spor yapılma-ma-sı, sadece sokakta, kendi başına veya en azından yeterli mesafe ile spor yapılmasının dikkatle değerlendirilmesi olacaktır.

Sonuçta bu yazının yazarı olarak benim düşüncem, çok erken saatte gerçekten tek başına kalabileceğiniz, çok nadir birileri varsa da en az 2-3 metrelik mesafe koyabileceğiniz şekilde koşu-yürüyüş yapabiliyorsanız açık hava sporu düşünülebilir. Bisiklet için maalesef daha fazla ara mesafeler, boş bir alan – ki ne kadar mümkün tartışılır- gerekecektir.

(Bu yazıda bahsi geçen mesafeler araştırma sonucu ve öneri niteliğindedir, gözlem ve kişisel görüşleri içermektedir. Salgın süresince mecbur kalmadıkça dışarı çıkılmamalı, hareketli kalmayı sağlayacak evde egzersiz uygulamaları düşünülmelidir.)

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam