Covid 19 ve Hidroksiklorokin Tedavisi

SON GELİŞMELERDE SONUÇLAR OLUMSUZ

Sıtma ilacı hidroksiklorokinin (piyasa adı Plaquenil), yeni tip koronavirüse (SARS-CoV-2) bağlı gelişen COVID-19 tedavisinde, standart uygulamalara kıyasla hastalığın belirtilerini iyileştirmediği, hatta daha fazla yan etkiye sahip olduğu, Çin’de 150 hasta ile gerçekleştirilen randomize kontrollü bir klinik çalışmada ortaya kondu.

Şimdiye kadar yapılan en kapsamlı klinik çalışma..

Sıtma ilaçlarının COVID-19 tedavisinde işe yarayıp yaramadığı, şu an dünyanın tartıştığı konuların başında geliyor . Laboratuvar çalışmaları ve az sayıdaki olumlu vaka örnekleri sonucunda, aksini bildiren çalışmalar da olmasına rağmen klorokin ve hidroksiklorokin ile COVID-19’lu hastalar tedavi edilmeye başlandı ve hatta hidroksiklorokin virüsle karşılaşmadan önce profilaktik (koruyucu) amaçla kullanıldı.

(Not: #Hidroksiklorokin, #klorokin in daha az toksik bir türevidir.)

Açık bir yarar kanıtı olmamasına rağmen, hidroksiklorokin birçok ülkenin COVID-19 tedavi rehberlerinde yer alıyor ve FDA kritik durumdaki COVID-19 olan yetişkin hastaların tedavisi için onay değil fakat kullanım “izni” vermiş….

Buna karşılık, Amerika Enfeksiyon Hastalıkları Derneği son zamanlarda yetersiz veri nedeniyle COVID-19 hastaları için herhangi bir spesifik / özel tedavi önerilemeyeceğine karar vermiştir…..

Özetle, sıtma ilacı hidroksiklorokinin COVID-19 tedavisinde etkili olup olmadığını net bir şekilde söyleyebilmek için daha geniş çaplı ve hasta seçiliminin bu çalışmada olduğu gibi rastgele yapıldığı başka klinik çalışmalara ihtiyaç var.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam